Fórum mladých geoinformatikov 2009
Dňa 14. a 15 mája 2009 sa na pôde Technickej univerzity vo Zvolene uskutočnil 4. ročník Fóra mladých geoinformatikov. Súčasťou tohto ročníka bol aj workshop v spolupráci s ESA pod názvom Detekcia zmien na zemskom povrchu pomocou radarových dát. Tento workshop sa uskutočnil dňa 15. mája 2009.
Počas prvého dňa boli prezentované príspevky doktorandov. Celkovo bolo prihlásených 8 prezentujúcich zo Slovenskej a Českej republiky. Takisto ako minulý rok, aj tento rok to bola súťaž doktorandských prác. Práce hodnotila komisia, členmi komisie boli RNDr. Radovan Hilbert za SAGI, Ing. Miroslav Kardoš, PhD. a Ing. Julián Tomaštík, obidvaja z Technickej univerzity vo Zvolene. Komisia vyberala 3 najlepšie práce a vybrala prácu s najlepšou grafikou. Takmer 30 divákov mohlo vybrať jedného z prezentujúcich a udeliť mu cenu sympatie. Po úvodnom príhovore prof. Ing. Jána Tučeka CSc. začala prezentácia prác. Porota vybrala zo zúčastnených tieto práce:
1. miesto: Ing. Eva Smejkalová (VŠB TU Ostrava)
2. miesto: Mgr. Juraj Lieskovský (Ústav krajinnej ekológie SAV Bratislava – pobočka Nitra)
3. miesto: Ing. Elena Kondrlová (KKPPÚ, SPU Nitra)
- Najlepšie grafické spracovanie prezentácie: Ing. Petronela Kovacsová (TU vo Zvolene)
- Sympatie publika: Ing. Zuzana Lubinszká (TU vo Zvolene)
- Hlasujúci divák: Michal Paulďuško (TU vo Zvolene)
Po prezentáciách a krátkom oddychu bol plánovaný výstup na Pustý hrad neďaleko Zvolena a po ňom spoločenské posedenie v reštaurácii penziónu Almada. Počasie žiaľ neprialo výstupu na Pustý hrad a preto sa účastníci stretli až na spomínanom spoločenskom posedení. Na tomto posedení sa okrem prezentujúcich zúčastnili aj Dr. Francesco Sarti a Dr. Steffen Dransfeld, ktorí viedli workshop ESA.
Na druhý deň, 15. mája 2009, sa uskutočnil workshop ESA s názvom Detekcia zmien na zemskom povrchu pomocou radarových dát. Workshop viedol Dr. Francesco Sarti, praktické cvičenie viedol Dr. Steffen Dransfeld a celý workshop prebiehal v anglickom jazyku. Na workshope sa zúčastnilo 16 účastníkov z rôznych inštitúcií. Celý priebeh workshopu sa niesol v priateľskom duchu. Pre účastníkov bol workshop prínosom, nakoľko im bolo prednášané o danej problematike od odborníkov a takisto zistili možnosti získavania dát. Trvanie workshopu sa predĺžilo, čo však nikomu zo zúčastnených nevadilo, nakoľko boli precvičené témy aj nad rámec plánovaného programu. Praktické cvičenia sa uskutočnili v softvérovom prostredí NEST a BEAM. Ďakujeme aj firme ArcGEO za poskytnutie licencií na ERDAS 9.3. Workshop, ako aj Fórum mladých geoinformatikov 2009 malo ukončenie posedením väčšiny účastníkov na terase v penzióne Almada.
Ďakujeme organizačnému týmu za príjemný priebeh a zabezpečenie celej akcie, komisii, všetkým účastníkom, divákom a v neposlednom rade sponzorom za ceny pre výhercov ako aj za finančnú podporu, bez ktorej by nebolo možné FMG uskutočniť a tešíme sa na ďalší ročník, ktorý bude určite ešte lepší ako uplynulý.
Ceny
- miesto: Bezplatná účasť a vystúpenie na konferencii Enviro-i-fórum (SAŽP BB), bezplatná registrácia a ubytovanie na konferencii GeoForum CS 2009 (Intergaph), batoh na notebook (rektor TU vo Zvolene), knižka na platforme ESRI (Corinex Group), knižka Nad Slovenskom (SAGI)
- miesto: Hrnček (Intergraph), obal na CD (Intergraph), taška (Intergraph), knižka na platforme ESRI (Corinex Group), knižka Encyklopédia zemepisu sveta (SAGI)
- miesto: Šiltovka (Intergraph), tričko (Intergraph), nafukovací vankúšik (Intergraph), taška (Intergraph), USB kľúč s kapacitou 4 GB (Corinex Group)
- Grafické spracovanie prezentácie: Glóbus (SAGI), USB kľúč s kapacitou 2 GB (Corinex Group)
- Cena sympatie: Bezdrôtová myš k notebooku (Gitech), USB kľúč s kapacitou 2 GB (Corinex Group) Hlasujúci divák: Tričko SAGI (SAGI)
Prezentácie a príspevky
- Petronela Kovacsová – Precision forestry and its tools (full text)
- Mgr. Juraj Lieskovský – Štatistické overenie vybraných modelov vodnej erózie pre použitie v ekologickej optimalizácii (full text)
- Boris Šír – GIS v enviromentálním modelování (full text)
- Marek Faško, Ing. Andrej Trajtel – Geodetické určovanie polohy bodov RTK-metódou GNSS v podmienkach lesného prostredia (full text)
- Eva Smejkalová – Vybrané metódy diaľkového prieskumu Zeme pre detegovanie pevninských ropných priesakov (full text)
- Mária Antalová – Sledovanie využitia a zaťaženia LDS s využitím nástrojov GIS (full text)
- Zuzana Lubinszká – Uplatnenie GIS v ochrane pred povodňami (full text)
- Elena Kondrlová – Aplikácie GIS pri modelovaní vodnej erózie a transportu sedimentov v krajine (full text)